Historia Parafii
Łąsko Wielkie położone jest w woj. kujawsko - pomorskim, pow. bydgoskim na terenie gminy Koronowo. Obecnie liczy 410 mieszkańców.
Wielu mieszkańców wsi korzysta już z Internetu za pośrednictwem usługi NET24.
Znajduje się tutaj zabytkowy kościół , po cysterski pod wezwaniem Św. Anny proboszczem jest obecnie ks. Marian Zakrzewski.
Na terenie wsi ma też siedzibę koło łowieckie "Głusza".
Etnograficznie więc należy do Krajny, gdyż znajduje się na pograniczu kujawsko - pomorskim. Pagórkowaty krajobraz okolic wsi został ukształtowany przez lodowiec. W bezpośrednim sąsiedztwie wsi znajdują się liczne wzniesienia, których wysokość dochodzi do 142 m n.p.m. Jeziora położone w pobliżu miejscowości (Piekło, Długie, Skarbiewo) należą do łańcucha jezior byszewskich. Są to jeziora polodowcowe typu rynnowego - wąskie, długie i głębokie o wysokich brzegach. Jeziora te poprzez rzekę Krówkę łączą się z Zalewem Koronowskim. Stosunkowo czyste wody okolicznych jezior to raj dla ptactwa wodnego - perkozów, łysek, łabędzi, kaczek, gęsi, żurawi. Las mieszany (sosna, dąb, grab, wiąz, buk, modrzew) nad jeziorem Piekłem jest ostoją ptaków śpiewających - kos, zięba, wilga, drozd i wielu gatunków ssaków - dzik, zając, sarna, wiewiórka, lis. Na okolicznych łąkach i mokradłach licznie występują płazy - różne gatunki żab i ropuch, kumak nizinny, rzekotka drzewna. Nad łąkami i polami można ujrzeć szybujące bociany, myszołowy i błotniaki. O zmierzchu zaczynają krążyć nietoperze, a do niedawna na cmentarzu w centrum wsi gnieździła się także sowa pójdźka. Niestety po wycięciu większości starych drzew zmieniła miejsce gniazdowania. Wiele urokliwych miejsc nad jeziorem Piekło przyciąga co roku licznych turystów. Niestety brak odpowiedniej infrastruktury sprawia, że po ich wyjeździe cała okolica zanieczyszczona jest odchodami i przeróżnymi śmieciami. Dzika turystyka nie sprzyja niestety ochronie środowiska, o której tak wiele się mówi.