English German Ukrainian

Św. Anna w sztuce przedstawiana jest najczęściej z Matką Boską i małym Jezusem, jako Święta Anna Samotrzeć. Warto dodać iż imię Anna pochodzi z hebrajskiego channah – co znaczy chwała. W kościele katolickim wspomnienie świętej Anny obchodzone jest 26 lipca. Natomiast kościoły wschodnie otaczają rodziców Matki Bożej większym kultem – obchodzi dzień zaśnięcia Świętej Anny (7 sierpnia), ponadto prawosławni kapłani, kończąc nabożeństwo odpustami, prosi przy tym o wstawiennictwo Joachima i Anny, istnieje sporo cerkwi pod jej  

Ciekawe jednak dlaczego oficjalne ewangelie nie wspominają o Annie. Każdy z nas ma mamę, Maryja też ją przecież miała. I w większości przypadków to naturalne, że jest dla nas ważną osobą – informujemy o ważnych wydarzeniach w naszym życiu. W ewangeliach ukazana jest więź Maryi z Jezusem, ale dlaczego nie wiadomo o związkach Maryi z Jej matką? Nie wiemy czy Maria zwierzała się świętej Annie po Zwiastowaniu – choć to prawdopodobnie święta Elżbieta była pierwszą osobą, która wiedziała o przyszłych narodzinach Chrystusa. Możliwe, że po prostu autorzy chcieli skupić się na życiu Jezusa, niekoniecznie na jego dalszej rodzinie. Interesujące jest też, to czy Święta Anna wiedziała, iż jej Wnuk jest Synem Bożym? Jest to prawdopodobne, była przecież głęboko wierząca i pobożna. Chyba jednak nigdy się nie dowiemy. To znaczy, może kiedyś.

 

 

Nie zmienia to faktu, iż Św. Anna jest lubianą i popularną świętą – ma wiele sanktuariów, w Polsce i na świecie są miejscowości nazwane jej imieniem (wspomniana już Góra Świętej Anny, Święta Anna, czy Santa Ana w USA), a imię żeńskie Anna jest niezmiennie jednym z najczęściej występujących. Możliwe, że kult świętej Anny nie osłabnie – jest patronką osób bezdzietnych, a niestety bezpłodność jest coraz częstszym problemem dotykającym ludzkość. Jeśli jednak mamy już rodzinę, to i u świętej Anny możemy szukać błogosławieństwa i wstawiennictwa w jej sprawie. Działa również Bractwo Świętej Anny – organizacja religijna mająca na celu szerzenie kultu świętej, modlitwa w intencji matek, oraz dbałość o dzieci i rodziny wielodzietne.

 

Możemy pochwalić się przepięknym kościołem,

który od kilkunastu miesięcy ma ODNOWIONĄ  Elewację i Dzwonnicę

 

 

                     2008 rok                                              2013 rok

phoca thumb l maj-2008 071           IMG 35322

 

 

 

 

 

Wydarzenia

Brak wydarzeń

Kalendarium

maj 2024
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Obecnie gościmy

Odwiedza nas 243 gości oraz 0 użytkowników.